Kstyl | Údržba textilu
15529
page-template,page-template-full_width,page-template-full_width-php,page,page-id-15529,page-child,parent-pageid-15350,ajax_fade,page_not_loaded,,vertical_menu_enabled,side_area_uncovered_from_content,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-10.1.1,wpb-js-composer js-comp-ver-5.0.1,vc_responsive
 

Údržba textilu

Bytový textil a jeho údržba

Věnujeme čas a péči výběru bytového textilu výběru. Studujeme barevnice, porovnáváme všemožné výhody a nevýhody, necháváme pracovat svou představivost. Zkrátka se těšíme na nové záclony či závěsy. Věnujme však svou pozornost i patřičné údržbě textilu a bytový textil nám bude i nadále zpříjemňovat každý den.

Design studio Kstyl vám poradí, jak se správně starat o bytový textil a jeho údržbu!

Pereme zásadně na doporučenou teplotu 30 – 40 ° C, samozřejmostí je jemný program bez odstřeďování.

Záclony a jejich údržba

Moderní záclony jsou vyrobeny ze syntetických vláken, což výrazně ulehčuje jejich údržbu. I přesto doporučujeme záclony prát minimálně 3 – 4 během roku. Před vložením do pračky záclony (a týká se to i jemných závěsů) poskládáme, vhodné je i používat síťky na praní záclon.

Velice důležité je ihned po vyprání záclony vyjmout z pračky, jinak dochází k nežádoucímu pomačkání. Po odkapání je ještě vlhké zavěsíme na okna, upravíme do požadovaného tvaru, aby se vlákna vyrovnala a necháme doschnout. Pokud budeme postupovat takto pečlivě, není většinou nutné záclony žehlit. Pokud přece jen potřebujeme záclony přežehlit, tak jen opatrně žehličkou nastavenou na nízkou teplotu a po vyžehlení ihned zavěsit.

Údržba závěsů

ávěsové materiály mají více možností, co se týká jejich složení, od něhož se odvíjí i příslušný způsob péče. Zde je opravdu nutné dodržovat symboly údržby materiálů, které bychom měli prostudovat již při nákupu závěsů. Pokud tedy preferujeme snadnou a nenáročnou údržbu bytového textilu, volíme nemačkavé syntetické materiály, které jsou i více odolné proti ušpinění. I zde však platí jednoduchá zásada – prát podle potřeby, ale vždy dostatečně často, aby nedocházelo k hloubkovému ušpinění. Pokud při praní postupujeme stejně šetrným způsobem, jako u záclon, opět není nutné žehlení a ušetříme si spoustu práce.

Přírodní materiály při údržbě závěsů

Přírodní materiály (kromě hedvábí, které se nesmí prát) snesou vyšší teploty, což je výhoda hlavně u dětských textilií. Nutností je ovšem žehlení, a to u větších kusů nebývá jednoduché. U tkanin z přírodních materiálů, jako jsou bavlna a len, je nutné již při nákupu ověřit, zda se jedná o předem vysrážený materiál nebo zda musíme počítat s rezervou navíc. U bavlněných tkanin je nejčastější srážlivost 10 %. Vyvarujeme se tak možnosti nepříjemného překvapení po vyprání závěsů.

Jemné tkaniny závěsů

Svou oblibu stále mají i tkaniny s vlasem, jež jsou náchylné k zachycování prachu. Proto je vhodné sametové či žinylkové závěsy občas prachu zbavit jemným vyluxováním nebo vytřepáním. Závěsy ze sametu je nutné dávat vyčistit, žinylkové materiály je možné šetrně prát na nižší teploty, opět je důležité neždímat, aby nedošlo k polámání vláken.