Údržba bytového textilu

Bytový textil a jeho údržba

Věnujeme čas a péči výběru bytového textilu výběru. Studujeme barevnice, porovnáváme všemožné výhody a nevýhody, necháváme pracovat svou představivost. Zkrátka se těšíme na nové záclony či závěsy. Věnujme však svou pozornost i patřičné údržbě textilu a bytový textil nám bude i nadále zpříjemňovat každý den.
 

Design studio Kstyl vám poradí, jak se správně starat o bytový textil a jeho údržbu!

Záclony a jejich údržba

Moderní záclony jsou vyrobeny ze syntetických vláken, což výrazně ulehčuje jejich údržbu. I přesto doporučujeme záclony prát minimálně 3 - 4 během roku. Před vložením do pračky záclony (a týká se to i jemných závěsů) poskládáme, vhodné je i používat síťky na praní záclon.
 

  • Pereme zásadně na doporučenou teplotu 30 - 40 ° C, samozřejmostí je jemný program bez odstřeďování.

Velice důležité je ihned po vyprání záclony vyjmout z pračky, jinak dochází k nežádoucímu pomačkání. Po odkapání je ještě vlhké zavěsíme na okna, upravíme do požadovaného tvaru, aby se vlákna vyrovnala a necháme doschnout. Pokud budeme postupovat takto pečlivě, není většinou nutné záclony žehlit. Pokud přece jen potřebujeme záclony přežehlit, tak jen opatrně žehličkou nastavenou na nízkou teplotu a po vyžehlení ihned zavěsit. 

Údržba závěsů

Závěsové materiály mají více možností, co se týká jejich složení, od něhož se odvíjí i příslušný způsob péče. Zde je opravdu nutné dodržovat symboly údržby materiálů, které bychom měli prostudovat již při nákupu závěsů. Pokud tedy preferujeme snadnou a nenáročnou údržbu bytového textilu, volíme nemačkavé syntetické materiály, které jsou i více odolné proti ušpinění. I zde však platí jednoduchá zásada - prát podle potřeby, ale vždy dostatečně často, aby nedocházelo k hloubkovému ušpinění. Pokud při praní postupujeme stejně šetrným způsobem, jako u záclon, opět není nutné žehlení a ušetříme si spoustu práce.

Přírodní materiály při údržbě závěsů

Přírodní materiály (kromě hedvábí, které se nesmí prát) snesou vyšší teploty, což je výhoda hlavně u dětských textilií. Nutností je ovšem žehlení, a to u větších kusů nebývá jednoduché. U tkanin z přírodních materiálů, jako jsou bavlna a len, je nutné již při nákupu ověřit, zda se jedná o předem vysrážený materiál nebo zda musíme počítat s rezervou navíc. U bavlněných tkanin je nejčastější srážlivost 10 %. Vyvarujeme se tak možnosti nepříjemného překvapení po vyprání závěsů.

Jemné tkaniny závěsů

Svou oblibu stále mají i tkaniny s vlasem, jež jsou náchylné k zachycování prachu. Proto je vhodné sametové či žinylkové závěsy občas prachu zbavit jemným vyluxováním nebo vytřepáním. Závěsy ze sametu je nutné dávat vyčistit, žinylkové materiály je možné šetrně prát na nižší teploty, opět je důležité neždímat, aby nedošlo k polámání vláken.

 

 

zpět na hlavní stranu

Odkazujeme:

Jetboil vařiče na cesty

Jetboil vařiče jsou kvalitním a sofistikovaným nástrojem, díky kterému budete cítit pohodu na vašich cestách do hor a přírody. Pořiďte si náš Jetboil vařič a přesvědčte se sami. Navštivte nás na www.jetboil.cz a vyberte si ten pravý vařič pro sebe či své blízké.

Novinky

22.05.2017

záclony do obýváku, záclony a závěsy

Záclony a závěsy navrhujeme a realizujeme pro Vás. Záclony do obýváku, do ložnice a kuchyně nebo dětského pokoje. Navrhujeme a realizujeme vše pro v

---------------------------------číst více

20.10.2016

Látková roleta Zebra

Roleta Zebra Látková roleta s funkcí žaluzie s látkou den a noc Roleta Zebra nabízí zcela unikátní způsob zastínění interiéru. Je pojmenovaná podle

---------------------------------číst více

20.10.2016

Japonské stěny, Japonské posuvné stěny

Proč objednávat japonské posuvné stěny a japonské stěny? Důvodů je hned několik pro japonské stěny! Japonské posuvné stěny jsou moderním a k

---------------------------------číst více

20.10.2016

Kovové garnýže na záclony a závěsy

Moderní garnýže - kovové garnýže s broušeným efektem. Kovové garnýže dvouřadé? Postrádá Váš interiér, pěkný doplněk, který by zároveň plnil velmi úč

---------------------------------číst více

Kontakt

tel:

+420 312 267 411

mobil:

+420 777 183 548

email:

kstyl@kstyl.cz